Новини:  

6 мая, 2008 14:08

Капітани піску

Залізна руда у 2008 році подорожчає майже вдвічі. Однак Контракти не радять поспішати з купівлею акцій українських гірничо-збагачувальних комбінатів

 

Акції українських гірничо-збагачувальних комбінатів у фаворі в закордонних портфельних інвесторів. З початку року папери Центрального ГЗК зросли на 7%, Полтавського - на 20% (у період найбурхливішої динаміки - з 1 по 22 лютого - на 36,3%), Південного - на 14,9%. За цей самий період індекс ПФТС знизився на 15%. Причина популярності вітчизняних гірничорудних активів - світове підвищення цін на залізорудну сировину (продукцію, яку випускають ГЗК): залізну руду, концентрат та окатиші. У 2008 році на світовому ринку вона подорожчає на 70-80%. При цьому зростання акцій українських ГЗК сповільниться: папери переоцінені ринком.

У боротьбі за це

Торік імпорт ЗРС збільшився на рекордні для вітчизняного метринку 60% - до 3,4 млн тонн. Українським металургам бракує залізорудної сировини. Продукт завозили переважно заводи, що не мають власної сировинної бази: Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча, підприємства групи «ІСД».

Глибокий кар'єр Виробництво залізної руди і залізорудного концентрату в Україні у 2007 році

Дефіцит залізорудної сировини характерний не лише для України - більшості закордонних метпідприємств стабільно не вистачає ЗРС. Причина - високі темпи розвитку металургійної галузі: торік глобальний ринок зріс на 7,5%. «Світова пропозиція ЗРС не встигає за попитом. У 2007-му значно збільшився продаж залізорудного концентрату та окатишів на спотовому ринку (миттєва поставка), підскочили ціни на руду», - каже аналітик ІК «Конкорд Капітал» Євген Червяченко. Торік на світовому ринку залізорудна сировина подорожчала на 30-40%.

80% ЗРС продається за довгостроковими контрактами. Ціни поставок за контрактами переглядаються щороку в грудні-лютому, починають діяти з квітня. Зазвичай ціновим орієнтиром для світового ринку стає вартість ЗРС, закладена у першому контракті на наступний маркетинговий рік. «У 2008-му компанія Vale (колишня CVRD) - один із найбільших гравців світового ринку ЗРС - підвищила ціни на 65-71%», - пояснює Олександр Макаров, в. о. начальника відділу інвестиційного консалтингу ІК «Юпрас Капітал». Rio Tinto і BHP Billiton - світові конкуренти Vale - мають намір підвищити ціну на сировину в 2008-му ще більше. «У планах виробників досягти зростання цін на свою продукцію до 100%», - каже експерт. Якщо Rio Tinto і BHP Billiton реалізують ці плани, у середньому світові ціни на ЗРС цього року зростуть на 70-80%, прогнозує Макаров.

Українські виробники залізорудної сировини у 2008 році дотримуються глобальної тенденції і встановлюють ціни на рівні світових. Головний гравець на ринку ЗРС в Україні - компанія «Метінвест», що входить до групи SCM. У 2007 році ГЗК, що перебувають у складі холдингу Рината Ахметова, забезпечили 66% поставок ЗРС на внутрішній ринок. У березні 2008-го Метінвест продавала концентрат по $70 за тонну, з квітня реалізує сировину по $115-120. На початку року група Рината Ахметова уклала трирічні контракти з Індустріальним союзом Донбасу (об'єднує Алчевський меткомбінат і Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського) і Запоріжсталлю. Новим цінам тривалий час опиралися на ММК ім. Ілліча. Заступник гендиректора з комерційної частини підприємства Валерій Меркулов заявив, що Метінвест установила надто високі ціни на залізорудну сировину: за таких витрат комбінат у Маріуполі стане збитковим, підприємство може навіть зупинитися. На початку квітня ММК ім. Ілліча підписав контракт із Метінвестом, причому на умовах компанії Рината Ахметова. Загалом з квітня вартість ЗРС на внутрішньому ринку порівняно з березневою зросла на 40-50%.

2% світу Найбільші виробники залізорудної сировини у світі, 2007 рік, %

Підвищенням цін на залізорудну сировину і фактично монопольним становищем Метінвесту на ринку може зацікавитися АМК. Наприкінці березня Кабінет Міністрів рекомендував Комітету перевірити наявність монополії на ринку виробництва ЗРС. А 10 квітня до АМК звернулися кілька вітчизняних метпідприємств із проханням розслідувати ситуацію на ринку ЗРС, зокрема монопольне підвищення вартості залізорудної продукції компанією «Метінвест Холдинг» з 1 квітня 2008 року на 65%. Цікаво, що Комітет ще восени 2007-го дозволив Метінвесту поглинути Смарт-груп (володіла Інгулецьким ГЗК і часткою у Південному ГЗК), попри явну монополію створюваної компанії. Оцінюючи потенційну ринкову частку підприємства Ахметова і Новінського, Комітет розглянув український ринок залізорудної сировини разом із російським. Географічні межі вітчизняного ринку ЗРС чиновники в АМК визначили в межах Криворізького залізорудного басейну (Україна) та Курської магнітної аномалії (на цій території розташовані найбільші в Росії Лебедянський і Михайлівський ГЗК). «Ринки ЗРС Росії та України відкриті, перешкод для ввезення і вивезення сировини практично немає. Тому українські ГЗК відчувають конкурентний тиск не лише з боку вітчизняних виробників, а й іноземних компаній», - пояснив рішення АМК перший заступник голови Комітету Юрій Кравченко наприкінці березня 2008-го. Якщо АМК змінить своє рішення і визнає Метінвест монополістом, розстановка сил на українському гірничорудному ринку може істотно змінитися.

Вигідне збагачення

В Україні розташовані одні з найбільших у світі покладів залізної руди. Сировина вітчизняного виробництва не вирізняються високою якістю: в ньому міститься недостатня кількість заліза для виплавки чавуну - лише 30% (в австралійській і бразильській руді - 60%). Видобута в українських кар'єрах руда потребує збагачення і переробки на концентрат, тобто вітчизняні ГЗК забезпечені роботою щонайменше на 50 років наперед, вважають аналітики.

Більшість українських гірничо-збагачувальних підприємств спеціалізуються на випуску одного з видів залізорудної сировини - окатишів, залізорудного концентрату - або видобувають руду. Найбільший видобувач в Україні - Криворізький залізорудний комбінат - випускає близько 7 млн тонн сировини щороку. Частка виробництва підприємства в загальному видобутку - 43%. Криворізький комбінат контролюють компанія «Метінвест» і група «Приват» Ігоря Коломойського.

Залізорудний концентрат (тобто збагачену руду) виробляють шість комбінатів: Інгулецький, Південний, Північний, Центральний, Полтавський ГЗК і кар'єроуправління Arcelor Mittal Кривий Ріг. ІнГЗК - найбільший гравець на цьому ринку, також підконтрольний Метінвесту, - торік випустив 13,7 млн тонн залізорудного концентрату (23% ринку).

60% за SCM Виробництво окатишів в Україні у 2007 році, %

Північний ГЗК - лідер з виробництва окатишів (50% ринку) - у 2007 році випустив 11 млн тонн, Полтавський ГЗК - другий виробник окатишів в Україні - 8,5 млн тонн.

Українські гірничо-збагачувальні комбінати приносять своїм власникам хороші дивіденди. Середній показник рентабельності за EBITDA (відношення прибутку до сплати податків, відсотків за кредитами та амортизаційних відрахувань до валових доходів) у 2007-му - на початку 2008-го становив 35-40%. За даними ІК Dragon Capital, собівартість виробництва залізорудного концентрату - близько $30 на тонну. Ціна продажу концентрату на українському ринку в березні 2008-го була на рівні 70 $/т. Зі зростанням цін на сировину рентабельність підвищиться аж до 70%.

Доступ до залізорудної сировини визначає стратегії розвитку вітчизняних металургійних підприємств. Меткомпанії, що не мають власної сировинної бази, змушені зливатися з постачальниками ЗРС. Торік Метінвест поглинув компанію «Смарт-груп» Вадима Новінського. Російська група «Евраз» купила пакет акцій Південного ГЗК у Привату Ігоря Коломойського. 45% акцій ГЗК зараз володіє SCM. Обидві бізнес-групи - стратегічні інвестори, а тому аналітики очікують напруженої боротьби за актив. ММК ім. Ілліча й Запоріжсталь, що не мають власних кар'єрів і гірничо-збагачувальних фабрик, - головні об'єкти поглинання великими українськими та російськими металургійними групами.

Бери лопату

На біржі ПФТС представлені акції всіх без винятку виробників залізорудної сировини. При цьому найбільш торгованими і популярними серед інвесторів вважаються папери Південного і Полтавського ГЗК, решта акцій залізорудних компаній практично неліквідні - надто мало паперів перебуває у вільному обігу. Free float Центрального, Північного ГЗК, Сухої Балки - мізерні 0,5%. Деякі ГЗК дорожчали на початку 2008-го на фондовому ринку саме через дефіцит паперів: попит на акції зріс, однак паперів у вільному обігу було небагато.

«Акції Південного ГЗК - інвестиційне відкриття 2007-го: за минулий рік папери подорожчали у 14 разів», - каже аналітик ІК Dragon Capital Сергій Гайда. На його думку, бурхливому зростанню сприяли кілька чинників: подорожчання ЗРС на світових ринках, скасування додемісії на підприємстві та продаж пакета акцій компанії російському метхолдингу «Евраз» наприкінці 2007-го. У 2005 році акціонери Південного ГЗК (на той момент Приват і Смарт-груп) вирішили збільшити статутний фонд компанії втричі - до 1,6 млрд грн. Від міноритарних акціонерів, не згодних зі збільшенням статутного фонду, посипалися судові позови. У результаті торік емісію скасували. При цьому Південний ГЗК став прозорішим: протягом 2007-го група «Приват», власник близько 50% акцій ГЗК, активно шукала покупців на свою частку в компанії.

На вивіз Обсяг експорту та імпорту ЗРС

Зміну одного із власників на ПівденГЗК аналітики оцінюють позитивно: «Евраз» - найбільша в Росії металургійна компанія, акції якої котируються на  західних фондових біржах.  Однак вкладати в папери  ПівденГЗК експерти не радять: після продажу компанії «Евразу» частка акцій у вільному обігу знизилася з 4 до 1%, і навряд чи нові акціонери вирішать збільшити free float до колишніх показників.

Акції Полтавського ГЗК за останній рік (з квітня 2007-го до 14 квітня 2008-го) подорожчали на 83%. Причина зростання котирувань - IPO компанії Ferrexpo, що керує Полтавським ГЗК. У червні 2007-го підприємство провело розміщення на основному майданчику Лондонської фондової біржі, відтоді акції Ferrexpo подорожчали на 60%. «Частка паперів Ferrexpo у вільному обігу - близько 28%. Це дуже високий показник. Акції компанії високоліквідні, мають великий попит на Лондонській біржі», - каже Сергій Гайда.

Зростання акцій Полтавського ГЗК у I кварталі 2008-го зумовлене двома причинами. На початку року генеральний директор Ferrexpo Майк Оппенгеймер заявив, що відповідно до світових тенденцій ціноутворення Полтавський ГЗК збирається підвищити ціни на свою продукцію. Крім того, Ferrexpo має намір збільшити виробництво окатишів учетверо - до 32 млн тонн на рік, для чого залучить $4 млрд акціонерного або кредитного капіталу. «Інформація була озвучена 20 лютого. За два дні вартість акцій Полтавського ГЗК підвищилася на 21%. Зростання було спекулятивним, більшість угод укладалися між дрібними учасниками ринку. Через кілька днів ціни відкотилися на 10%», - розповідає Олександр Макаров. Наростити виробництво окатишів Ferrexpo планує за рахунок будівництва нового кар'єру на Бєланівському родовищі в Полтавській області. Керівник Ferrexpo  підкреслив, що компанія має намір створити спільне підприємство з інвестором, якого саме зараз підшукує Ferrexpo. При цьому сам Полтавський ГЗК у розробці родовища участі не братиме. «З огляду на слова Оппенгеймера Полтавський ГЗК збирається продати ліцензію на видобуток копалин на Бєланівському родовищі. Покупцем стане компанія, засновником якої будуть Ferrexpo і сторонні інвестори», - міркує Макаров. Аналітик вважає, що створення гірничорудної компанії без участі Полтавського ГЗК негативно вплине на вартість акцій підприємства.

На динаміці котирувань Полтавського ГЗК негативно позначаються маніпуляції Костянтина Жеваго з акціями Ferrexpo. У січні 2008 року Костянтин Жеваго заклав належні йому 73,1% акцій Ferrexpo у Deutsche Bank, а через кілька місяців перезаставив їх у JPMorgan Chase Bank. Щоразу з появою цих новин котирування Ferrexpo і Полтавського ГЗК просідали на 3-4%. Маніпуляції з паперами аналітики пояснюють по-різному: група Костянтина Жеваго намагається залучити капітал на реалізацію нових проектів (наприклад, збільшення обсягів виробництва окатишів учетверо) або готується до перепродажу Полтавського ГЗК. Утім, реалізація останнього сценарію малоймовірна: якщо Жеваго зважиться продати Полтавський ГЗК, інвестори просто перестануть довіряти бізнесменові і залучити капітал на нові проекти йому вже не вдасться.

На думку аналітиків ІК «Конкорд Капітал», зростання котирувань гірничо-збагачувальних компаній у 2008-му істотно сповільниться: на початку року інвестори перебільшили вплив підвищення світових цін на майбутній прибуток українських ГЗК. Скуповуючи папери вітчизняних рудних компаній, інвестори не врахували низький рівень прозорості та ліквідності акцій. У результаті в лютому-березні акції багатьох ГЗК були переоцінені. Експерти ІК «Конкорд Капітал» рекомендують продавати папери Полтавського, Центрального, Північного ГЗК і Сухої Балки, тримати - Південного ГЗК. Акції більшості ГЗК подешевшають, а ось Південного ГЗК трохи зростуть у ціні, вважають вони. Папери Північного ГЗК просядуть на 23%, Центрального - на 10%, Полтавського - на 21%, Сухої Балки - на 18%.

«Центральний, Північний ГЗК, Суха Балка справді переоцінені. Торік компанії показали високий прибуток, тому деякі інвестори у 2007-му - на початку 2008-го скуповували акції за завищеною ціною», - розповідає Сергій Гайда з ІК Dragon Capital. Найперспективнішим гірничорудним активом на ПФТС аналітик вважає акції Південного ГЗК. За його розрахунками, до квітня 2009-го котирування комбінату підвищаться на 35%. Потенціал зростання Полтавського ГЗК - 21%.

За прогнозами західних аналітиків, світовий дефіцит залізорудної сировини зникне тільки до 2010-го: протягом найближчих двох років компанії великої трійки (Vale, Rio Tinto і BHP Billiton) мають намір увести додаткові виробничі потужності. Проте дефіцит сировини може зменшитися і раніше у результаті глобального сповільнення темпів зростання металургійного сектору. Можливі причини застою - перегрів китайської економіки і рецесія у США.


Полтавський ГЗК

Тикер на ПФТС: PGOK

Вільних акцій в обігу: 5%

Профіль діяльності: гірничо-збагачувальний комбінат з повним технологічним циклом (від видобутку сирої руди до виробництва залізорудної сировини для металургійних заводів)

Продукція: залізорудні окатиші, залізорудний концентрат

Чистий дохід у 2006 році: $460 млн

Чистий дохід у 2007 році: н/д

Чистий прибуток у 2006 році: $28,04 млн

Чистий прибуток у 2007 році: $67,5 млн

Кому належить:

85% - група «Фінанси та Кредит» (Костянтин Жеваго)
10% - Decometal (Австрія)
5% - акції у вільному обігу на ПФТС

Ринкова капіталізація*: $2,65 млрд

Торги на ПФТС:

*Станом на 14 квітня.
За даними ПФТС, ІА «Інтерфакс-Україна»


Південний ГЗК

Тикер на ПФТС: PGZK

Вільних акцій в обігу: 1%

Профіль діяльності: видобуток і збагачення магнетитових кварцитів, виробництво залізорудного концентрату, доменного агломерату та іншої залізорудної сировини

Чистий дохід у 2006 році: $305 млн

Чистий дохід у 2007 році: н/д

Чистий прибуток у 2006 році: $1,1 млн

Чистий прибуток у 2007 році: н/д

Кому належить:

50% - група «Евраз» (Росія)
49% - група SCM

Ринкова капіталізація*: $3,44 млрд

Торги на ПФТС:

*Станом на 14 квітня.
За даними ПФТС, ІА «Інтерфакс-Україна»

Читайте там же:
Коментарі (0)
Для коментування новини необхідно залогінитися в систему.