Новини:  

4 октября, 2007 13:15

INVESTOR’S GUIDE. Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського

Наприкінці літа акції більшості українських компаній просіли. «Зараз у цінні папери підприємств, про які немає достатньої інформації, інвестують мало. Дніпровський метзавод ім. Петровського один із таких активів», - каже аналітик ІК Millennium Capital Андрій Івасюк. ПФТС переживає не найкращі часи: на індекс тиснуть проблеми світового фінансового та фондового ринку - наслідки іпотечної кризи в США. За перші два тижні вересня більше за інші активи другого ешелону подешевшав малопрозорий Дніпровський метзавод ім. Петровського - на 21,4%. На думку аналітика ІК Concorde Capital Євгена Червяченка, одна з причин падіння котирувань - додемісія компанії. 10 вересня 2007 року акціонери заводу збільшили статутний фонд підприємства вдвічі. Акції додемісії викупили нинішні акціонери, на ринок папери не потрапили.

Інша причина - непрозорість активу. «ДМЗ ім. Петровського нікому не потрібен», - в один голос стверджують аналітики.

Навмисне банкрутство

Завод ім. Петровського за світовими мірками невеликий (випускає лише 1,1-1,3 млн тонн сталі на рік і за цим показником посідає 9-те місце серед інших українських метзаводів). Це одна з найзбитковіших меткомпаній в Україні. Збитки у 2004 році становили $43,4 млн, 2005-му - $6,8 млн.

Контролює завод група «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. У 2000 і 2001 роках порушувалися справи про банкрутство ДМЗ. До кінця 2001-го держпакетом акцій керувала компанія «Приват Інтертрейдинг», якій належало 15,6% акцій підприємства. Тодішній голова ФДМУ Олександр Бондар збирався розірвати з нею договір: фінпоказники заводу погіршувалися.

Восени 2003 року, напередодні конкурсу з приватизації ДМЗ ім. Петровського, група «ІСД» Сергія Тарути та Віталія Гайдука заявила, що Приват використовує схеми штучного банкрутства ДМЗ ім. Петровського. PR-атака спрацювала - 42,26% акцій заводу ФДМ продав групі «ІСД». Щоправда, керувати збитковим заводом разом із Приватом ІСД не захотів (а може, й не планував) і через півроку після придбання пакета акцій продав його Привату.

За словами Андрія Івасюка, поки ІСД і Приват ділили завод, власникам компанії було вигідно показувати збитки. Тим більше коли на завод прийшов ІСД.

Восени 2006-го суд визнав право ДМЗ відстрочити виплату накопичених боргів на 30 років. Після цього підприємство почали виводити з підпілля. У 2006-му фінпоказники компанії поліпшилися (компанія отримала $5,8 млн чистого прибутку), зросло виробництво сталі (на 6,6%). «Різке підвищення фінансових показників - привід вважати, що компанія раніше приховувала доходи», - каже Івасюк. За словами аналітика, до кінця року прибуток компанії може становити $80 млн.

Паперами ДМЗ на ПФТС торгують з квітня 2006-го. Тоді акції заводу коштували $0,06 за одну штуку. У вересні цього року папери продавалися вже по $0,40. Одна з причин зростання - вирішення майнових суперечок навколо підприємства.

Влітку 2007 року акції ДМЗ ім. Петровського зросли втричі. «Причина - публікація позитивних новин про фінпоказники більшості українських меткомпаній. До того ж на ДМЗ збираються побудувати новий прокатний стан. Папери різко зросли на хвилі інтересу до акцій інших металургійних активів», - розповідає про історію акцій заводу Олександр Макаров, аналітик ІК «Керамет Інвест».

Без перспектив

Багато українських інвестиційних компаній не займаються дослідженням Дніпровського метзаводу ім. Петровського. Аналітики не ризикують давати рекомендації для цього активу. Причина - непередбачуваність групи «Приват» та відсутність інвестиційного попиту на актив (на фондовому ринку є чимало прибуткових меткомпаній, що активно розвиваються). «Приват не спеціалізується на металургії. Яких заходів він вживатиме для розвитку ДМЗ, незрозуміло», - попереджає Івасюк.

Утім, Андрій Івасюк налаштований оптимістичніше: «Завод імені Петровського мало вивчений ринком. ДМЗ може стати темною конячкою, що принесе власникам акцій непоганий дохід. Але за умови, що впровадить програму модернізації, зробить бухгалтерську звітність прозорішою, почне анонсувати свої плани з розвитку активу». Однак турбота про міноритарних акціонерів у плани нинішніх власників, схоже, поки що не входить.

Євген Червяченко впевнений, що, попри проблеми в меткомпанії, папери ще зростуть у ціні. «На світовому ринку сталі складається сприятлива ситуація для метпідприємств», - прогнозує аналітик. До того ж невдовзі інвестори почнуть шукати нові активи для вкладень. ДМЗ ім. Петровського може бути одним із них.


Від чого залежать котирування Дніпровського металургійного заводу ім. Петровського

  • зростання попиту на сталь в Україні (ДМЗ реалізує продукцію в Україні та Росії)
  • збереження високих цін на метали на світових ринках
  • можливий продаж підприємства профільному стратегічному інвесторові
  • розкриття власниками підприємства інформації про реальне фінансове становище компанії
  • реалізація програми з модернізації підприємства
  • непрозорість компанії для портфельних інвесторів
  • різке (більш ніж 20%) падіння цін на сталь на світових ринках
  • зниження цін на акції інших українських металургійних компаній

За даними ІК Millennium Capital, ІК Concorde Capital, КУА Heritage Investment Management, Контрактів


INVESTOR'S GUIDE. Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського

Завод недооцінений ринком*
Компанія P/S P/E EV/S EV/EBITDA
Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського 1,36 170 1,38 28,36
Донецький металургійний завод 1,35 10,53 0,52 7,51
Єнакіївський МЗ 0,79 17,8 0,79 13,59
Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського 0,41 31,67 0,63 17,56
Алчевський МК 0,47 11,8 0,85 7,66
Сектор** 1,07 14,8 0,82 10,625
*За показниками P/S, EV/S станом на 25.09.2007 р.**Медіана. За даними Bloomberg, ІК «Конкорд Капітал», ПФТС. Використано фінансові показники 2006 року Розрахунки КУА Heritage Investment Management

P/S (price/sales) - відношення ринкової капіталізації компанії до її чистого доходу. Низький порівняно з аналогічним показником конкурентів P/S може свідчити або про недооціненість активу, або про низьку ефективність операцій компанії.

P/E (price/earnings) - відношення ринкової капіталізації компанії до її чистого прибутку. Високе порівняно з аналогічним показником конкурентів значення коефіцієнта може свідчити або про переоціненість активу, або про можливе зростання прибутків компанії в майбутньому.

EV/S (enterprise value/sales) - відношення вартості компанії (ринкова капіталізація плюс чистий борг) до її чистого доходу. Високий порівняно з аналогічним показником конкурентів EV/S може свідчити про очікування інвесторами зростання продажу компанії в майбутньому. У фінансовій теорії вважається коректнішим показником, ніж P/S, але при цьому складнішим для розрахунку.

EV/EBITDA (enterprise value/earnings before interest, tax, depreciation, amortization) - відношення вартості компанії (ринкова капіталізація плюс чистий борг) до її доходів до сплати податків, виплати відсотків та амортизації. Також застосовується для оцінки компаній з неефективними капіталовкладеннями, оскільки дає можливість спрогнозувати, яким буде фінансове становище компанії, якщо вона одночасно скоротить інвестиції і відмовиться від кредитного фінансування. Нижчий за середній по ринку показник може свідчити про неефективність компанії.


Оцінка аналітиків

Чи можна назвати компанію відкритою?

Порівняно з іншими підприємствами галузі ДМЗ ім. Петровського - дуже закрита компанія. Власники не розголошують реальних даних про фінансові показники підприємства і свої подальші плани щодо його розвитку

...1

Як компанія проявила себе за останній рік?

За останні півроку компанія збільшила чистий продаж на 42% - до $300 млн, доподатковий прибуток - до $55 млн. Можливо, цього року ДМЗ покаже прибуток

...3

Чи професійний менеджмент компанії?

Менеджери компанії - непогані виробничники. Їхнє управління і робота на ринках збуту цілком адекватні

...4

Яка історія акцій на ринку?

Акції компанії почали торгуватися на ПФТС у квітні 2006-го по $0,06. До весни цього року ціна залишалася стабільною. Вартість акцій зросла до $0,35 після того, як компанія показала досить високий доподатковий прибуток за результатами перших шести місяців цього року

...4

Чи є в компанії борги?

Показник Net Debt/Equity (чистий борг до активів) становить 0,89%. Наскільки можна вірити цій цифрі, сказати важко. Підприємства Привату рідко надають реальні фінпоказники

...1

Чи платить компанія дивіденди?

Ні

...1

Чи є в компанії конкурентні переваги?

Папери заводу нові для фондового ринку. В акцій і заводу загалом є потенціал для зростання, на відміну від низки інших підприємств галузі. Актив ризикований, але, вкладаючи в нього, можна непогано заробити

...3

Яка справедлива вартість компанії (target-price) на 12 місяців?

Завод недооцінений. До останнього часу недооцінку вважали справедливою, оскільки не бачили перспектив зростання папера. Зараз компанія торгується з дисконтом 50% до українських аналогів.

...3

Загальна оцінка: 2,5 з 5

На запитання Контрактів відповідали аналітик ІК Millennium Capital Андрій Івасюк (1, 2, 4, 6-8) та аналітик ІК «Конкорд Капітал» Євген Червяченко (3, 5).


Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського

Тикер на ПФТС: DMZP

Вільних акцій в обігу: 3,9%

Профіль діяльності: виробництво сталі, чавуну, прокату та виробів з них

Чистий дохід у 2006 році: $579,3 млн

Чистий прибуток у 2006 році: $5,8 млн

Виробництво у 2006 році:

готовий прокат - 1,222 млн тонн, сталь - 1,329 млн тонн, чавун - 1,467 млн тонн

Зростання виробництва: +10,6% (виробництво готового прокату), +6,6% (виробництво сталі), -1,9% (виробництво чавуну)

Кому належить, %:

Ринкова капіталізація*: $374 млн (з урахуванням додемісії)

Динаміка торгів на ПФТС:

*На 19 вересня 2007 року.

За даними ІА «Інтерфакс-Україна», ПФТС


Від редактора

Будь-якому, навіть найдосвідченішому, приватному інвесторові не зашкодить гід. Investor's Guide - розповідь про найцікавіші для інвестора акції українського фондового ринку. Двічі на місяць Контракти з провідними аналітиками вітчизняних інвестбанків оцінюють інвестиційну привабливість українських компаній, акції яких є найліквіднішими на фондовому ринку. Об'єкти для аналізу - компанії - лідери (або аутсайдери) зростання на майданчику ПФТС за підсумками попереднього місяця*.

Журналісти та аналітики інвесткомпаній відповідають на запитання, чому папери компанії подорожчали або подешевшали, як компанія розвиватиметься надалі, чого слід очікувати від її власників, наскільки на вартість бізнесу впливають відкритість, прозорість і корпоративна культура. Інакше кажучи, варто інвестувати в такі компанії чи краще триматися від них якнайдалі.

* З числа компаній, що входять до фондового індексу Foyil 40, 40 найліквідніших паперів вітчизняного фондового ринку, на думку фахівців інвестбанку Foyil Securities.

Читайте там же:
Коментарі (0)
Для коментування новини необхідно залогінитися в систему.